Anasayfa / Blog / İbadet ve Ubudiyet Arasındaki Fark Nedir?

İbadet ve Ubudiyet Arasındaki Fark Nedir?

İbadet ve ubudiyet Risale-i Nur Külliyatında çok yerde geçmekte olan iki kelimedir. Lugat manası olarak aynı mana verilse de külliyatın bütününe bakınca çok farklı manalar taşımaktadır.

İbadet ve Ubudiyet Arasındaki Fark

Risale-i Nur Külliyatında ibadet ve ubudiyet geçen yerlerden yaptığımız araştırmada çıkan farklı manalar var. Onlardan bir tanesini beyan etmeye çalışacağız.

İbadet, Allah’ın bize yap denilenleri yapmamız manasına gelmektedir. Bunu yerine getiren kişi mükellef olduğu ibadet borcundan düşer.
Ubudiyet ise ibadet içindeki manayı yakalamanın ve hayatını o minval üzere geçirmenin adıdır.

İbadet edip acz ve fakrını anlamayan kendisinde kusur görmeyen bir insan ubudiyet manasını yakalayamaz.
Buna en bariz bir örneklerden biri de “vay o namaz kılanların haline” hitabına namaz kılanların muhatap olmasıdır. Namaz kıldığı halde hayat namazını anlayamamış ve kul ve yetim hakkı yiyen birinin namaz ibadeti içindeki ubudiyet manasını yakalayamamıştır.
İbadetin çekirdeği olan acz ve fakr ve kusurunu görmek ile dergahı ilahide bunu ilan etmenin ve hayatında her daim acz ve fakr yüzünden nazik ve nazenin bir çocuk gibi beslendiğinin ve idare edildiğinin farkına varamayan kişi ubudiyet manasını yakalayamaz.

Allah bizlere ibadet içindeki ubudiyet manasını yakalayanlardan eylesin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2016 Yılında Saatler Ne Zaman İleri Alınacak?

Gün ışığından daha çok faydalanabilmek amacıyla Türkiye ile birlikte birçok dünya ülkesi yaz uygulamasına geçiş yapıyor. …